KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 223126
*
nr 22 3126
GOUACHE
Karl Dahlqvist, Harmånger, 1941, 72 x 92
Utrop:
400 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2000
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache harmånger karl dahlqvist konst täckfärg vattenfärg
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:16
-
5236 Kakemono
Asien, modell äldre, Landskap. Signerad, 50x175 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11
-
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:11
-
4230 Trärelief
Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. "Stranden i..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:04
-
4027 Vas
Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
*
GOUACHE
nr 22 3126
GOUACHE
Karl Dahlqvist, Harmånger, 1941, 72 x 92
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2000 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache harmånger karl dahlqvist konst täckfärg vattenfärg
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:16 -
5236 Kakemono
Asien, modell äldre, Landskap. Signerad, 50x175 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11 -
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:11
-
4230 Trärelief
Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. "Stranden i..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:04 -
4027 Vas
Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58